Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Grille ceramiczne

Grill ceramiczny – kamado to wędzarka, grill i piekarnik w jednym. Są to piece opalane węglem drzewnym szczególnie polecane do slow cooking i wędzenia. 

 

Największą zaletą grilli ceramicznych jest ich niezawodność i perfekcyjna jakość przygotowywanych w nich potraw. Wilgotność w środku i chrupiąca skórka to tylko dwie z wielu możliwości jaką dają. Osiąga pożądaną temperaturę już w 10-15 minut od rozpalenia. Ceramiczna skorupa i pierścienie koncentrują ciepło dzięki można dokładnie kontrolować poziom temperatury w środku. Wielką zaletą jest równomierna dystrybucja ciepła w całym urządzeniu. W grillach te są bardzo wydajne, a jedna „porcja” węgla drzewnego wystarcza nawet na 6 godzin używania i z reguły nie ma potrzeby dosypywania węgla w trakcie gotowania.

 

Producenci grilli ceramicznych twierdzą, że są one niezwykle wszechstronne. Nie tylko można je stosować do grillowania i wędzenia, ale także są doskonałe do wyrobu pizzy, chleba oraz ciast. Wynika to z doskonałych właściwości izolacyjnych powłoki ceramicznej a co za tym idzie, precyzyjnej regulacji temperatury (nawet od 70°C). Precyzyjna kontrola przepływu powietrza a więc i temperatury osiągana jest przez system wentylacji (szyber i popielnik). Grille ceramiczne są podobne do pieców opalanych drewnem i może być używany do przygotowania tradycyjnych potraw.

 

 

Historia:

Gliniane naczynia były wykorzystywane przez ludzi do przygotowania posiłków od wielu tysięcy lat. Wypalane garnki do gotowania są znajdywane w każdej części świata i jedne z najstarszych naczyń są datowane przez archeologów na ponad 3000 lat i zostały znalezione w Chinach. Uważa się, że w tych okrągłych glinianych naczyniach do gotowania były początki nowoczesnej technologii Kamado, choć kruchą glinę ostatecznie zastąpiono przez trwalsze materiały ceramiczne.

Na całym świecie te elementarne naczynia do gotowania ewoluowały na wiele różnych sposobów, na przykład naczynie zwane "tandoor" w Indiach oraz "mushikamado" w Japonii; były urządzeniami przeznaczonymi do parowego przygotowania ryżu i używane przez japońskie rodziny na wielkie uroczystości. Mushikamado był glinianym naczyniem z okrągłą pokrywką i był zwykle używany w południowej Japonii. Innowacyjność polegała na zamontowaniu ruchomych drzwi dla lepszej kontroli ciepła oraz zamiana drewna na bardziej wydajny węgiel drzewny. Nazwa "Kamado" w rzeczywistości pochodzi z języka japońskiego i oznacza w wolnym tłumaczeniu "miejsce na kocioł gliniany". Słowo stało się ogólnym terminem dla stylu grilli ceramicznych. Pierwszy piec Grill ceramiczny powstał w USA po II wojnie światowej.

Technologia:

Nowoczesne grille i wędzarnie Kamado są wykonane z materiałów ceramicznych, w tym mieszanki wysokiej jakości materiałów ogniotrwałych, tradycyjnej terakoty, mieszanki glinki portlandzkiej i skruszonej skały lawy. Powierzchnia zewnętrzna pokryta jest z wysokiego połysku szkliwa ceramicznego. Konstrukcja grilla ceramicznego zapewnia bezpieczeństwo użytkowania, grill jest bezpieczny również dla dzieci, a jego zewnętrzna powierzchnia ceramiczna nie nagrzewa się tak jak w grillach metalowych – skorupa kumuluje ciepło wewnątrz. Zastosowanie nowoczesnych materiałów zapewnia wyjątkową trwałość produktu. Wytrzymują one duże zmiany temperatur, od -30 do ponad 400°C. 

 


Opał:

Grille ceramiczne są przeznaczone do opalania węglem drzewnym. Ceramika pozbawia potrawy tzw. metalicznej skazy smaku grillowanej żywności i nadaje jej naturalny aromat często uzupełniany o akcenty smakowe w wiórków/drewienek wędzarniczych.

 

Jedne z najpopularniejszych grilli ceramicznych - grille Monolith (katalog w PDF) produkowane są w Niemczech w 3 rozmiarach: ruszt 33, 46 i 55 cm.

 

Więcej: www.monolithgrill.pl

Polecane

By browsing the Foodlovers site you're agreeing to the use of cookies.
Zamknij
pixelpixel